-netanyahudan-putine-kurtler-icin-gerekirse.html"?>-netanyahudan-putine-kurtler-icin-gerekirse.html"?>-netanyahudan-putine-kurtler-icin-gerekirse.html" /> AntalyaMerkezi.com" ?> AntalyaMerkezi.com" ?> AntalyaMerkezi.com" /> " ?>" ?>" /> " ?>" ?>"/>

Bugün |


1..

Bu Hafta |


1..

Bu Ay


1..

‘Netanyahu'dan Putin'e: Kürtler için gerekirse...’

‘Netanyahu'dan Putin'e: Kürtler için gerekirse...’
yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle
 

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eklenme Tarihi : 2017-10-22 - 09:54 - Bu haberi 2186 kişi okudu.


İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun, Rusya Devlet Başkanı Putin’e, İran milislerinin saldırıları karşısında Kürdistan Bölgesi’ni koruyacağını, gerekirse Suriye hava sahasını kullanıp uçaklarla destek vereceğini söylediği belirtildi.

Al Monitor haber sitesinin Rusya dosyası üzerine yazan ismi Maxim Suchkov, Twitter’dan yaptığı açıklamada, İsrail’in, Kürdistan Bölgesi’ne destek vermek amacıyla Rusya nezdinde girişimlere başladığını söyledi.

Maxim Suchkov, Netanyahu ile Putin arasında 18 Ekim’de gerçekleşen telefon görüşmesinde İsrail Başbakanı’nın Putin’e, Kürdistan Bölgesi’ni İranlı milislerden korumanın bir yolunun da Suriye hava sahasını hava saldırıları için kullanmak olduğunu ilettiğini belirtti.

Moskova yönetiminin, Erbil ile Bağdat arasındaki sorunlara İsrail’in dahil olmasına sıcak bakmadığını da belirten Suchkov, bunun Rusya’nın Kürdistan’daki enerji faaliyetlierinide tehlikeye atacağını düşündüğünü ifade etti.

Suchkov, Bağdat’ın, Rusya ile Kürdistan ilişkilerinden rahatsız olduğunu, bu yüzden Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi’nin, bu konuyu görüşmek üzere Moskova’ya gitmesinin kararlaştırıldığını yazdı.

Suchkov ayrıca, Kremlin’in resmi açıklamasında yer verilmemesine rağmen, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin arasındaki telefon görüşmesinde de Kürdistan’ın gündeme geldiğini aktardı.

Reuters, 20 Ekim’de, İsrailli bir üst düzey yetkiliye dayandırdığı haberinde, Netanyahu’nun Irak ordusunun Kürt bölgelerine yönelik saldırıları karşısında Kürtlere destek bulmak için dünya liderleri nezdinde lobi çalışması yürttüğünü belirtmişti.

Netanyahu’nun bu amaçla Almanya Başbakanı Angela Merkel’le de telefon görüşmesi gerçekleştirdiği kaydedildi.

Kaynak: AntalyaMerkezi.com Google

Ziyaretçi Yorumları

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş.
yorum ekle
İsminiz
:
E-Mailiniz
:
Yorumunuz ()
:
Güvenlik kodu
:
36814
Güvenlik kodu giriniz
: