-evde-raki-yapimi-youtube-kanali-13-milyon-izlenme-sayisina-eristi.html"?>-evde-raki-yapimi-youtube-kanali-13-milyon-izlenme-sayisina-eristi.html"?>-evde-raki-yapimi-youtube-kanali-13-milyon-izlenme-sayisina-eristi.html" /> AntalyaMerkezi.com" ?> AntalyaMerkezi.com" ?> AntalyaMerkezi.com" /> " ?>" ?>" /> " ?>" ?>"/>

Bugün |


1..

Bu Hafta |


1..

Bu Ay


1..

'Evde rakı yapımı' Youtube kanalı 1.3 milyon izlenme sayısına erişti

'Evde rakı yapımı' Youtube kanalı 1.3 milyon izlenme sayısına erişti
yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle
 

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eklenme Tarihi : 2017-11-08 - 09:50 - Bu haberi 164 kişi okudu.


AP: Milli içki rakıyı yudumlamaları zorlaşan Türkler, evde üretime geçti

Alkollü içkilere getirilen vergiler ve satış kısıtlamaları Batı basınının da gündeminde. Associated Press (AP) 'Türklerin favori içkisi' rakının evlerde üretilmeye başlandığını aktarırken, toplam alkol tüketiminin de arttığını belirtti.
Etil alkol satışları patladı
Yüksek vergiler nedeniyle alkollü içkilerin fiyatlarında yaşanan artış bir kez daha gündemde. ABD merkezli haber ajansı AP, zamlarla baş edemeyen Türklerin özellikle rakıyı evde üretmeye başladıklarını yazdı. Rakıdan 'Türklerin resmi olmayan milli içkisi' olarak bahseden ajans, 'vergi artışının favori içkiyi yudumlamayı zor bir hale getirdiğini' belirtti.
"Birçok kişi ev yapımı içkiye dönerek ülkenin en ikonik içkisine olan aşklarını yeniden alevlendirdi. 2002 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Adalet ve Kalkınma Partisi iktidara gelindikten sonra, hükümetinin uyguladığı vergiler ve alkol tüketimine ilişkin düzenleme ile alkol fiyatlarını tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkardı" diyen AP, rakının fiyatının 2004 yılından bu yana yüzde 500'e yakın oranda arttığını belirtti.

‘İÇKİ TÜKETİMİ DÜŞMEDİ AKSİNE ARTTI'

AP, tüketicilerin dışarından alkollü içecek almaktan vazgeçtiklerini ancak satışı düşse de içki tüketiminin arttığını vurguladığı haberde Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) verilerine yer verdi:

"Alkol satışı düşse de, gerçek tüketim düşmedi gibi görünüyor. OECD istatistiklerine göre, Türkiye'de kişi başına düşen alkol tüketimi, ülke nüfusunda yüzde 17'lik bir artışa rağmen 2002'den bu yana benzer seviyede kaldı. Bu durum, Türklerin tükettiği toplam alkol miktarının aynı dönemde arttığını gösteriyor."

‘EV YAPIMI RAKI KANALI 1 MİLYONDAN FAZLA GÖRÜNTÜLEME ALDI'

Haberde, rakıyı evinde üreten ve '30 yıldır insanlara öğreten' kimyager Cengiz Dev'e de yer verildi. AP, evde alkollü içecek yapımına ilişkin sosyal medya hesaplarına yönelik yoğun ilgiye dikkat çekti:

"Birkaç yıl önce rakı yapımıyla ilgili bir video hazırlayarak YouTube'a yükleyen Cengiz Dev'in kanalı 1.3 milyon izlenme sayısına erişmiş durumda. Ev yapımı alkolle ilgili bir Facebook grubu da 28 bin takipçiyi bir araya getirdi. Cengiz Dev, kendi mutfağında 10 liraya 1 litre rakı üretebildiğini söylüyor. İki haftalık süreç şeker veya meyve, su, limon tuzu ve kurutulmuş maya karışımının alkolü damıtmadan ve anason yağı ve su eklemeden önce fermente etmeyi içeriyor."

Kaynak: AntalyaMerkezi.com Google

Ziyaretçi Yorumları

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş.
yorum ekle
İsminiz
:
E-Mailiniz
:
Yorumunuz ()
:
Güvenlik kodu
:
86327
Güvenlik kodu giriniz
: