-yasaklanan-kitap-yillar-sonra-yayinda.html"?>-yasaklanan-kitap-yillar-sonra-yayinda.html"?>-yasaklanan-kitap-yillar-sonra-yayinda.html" /> AntalyaMerkezi.com" ?> AntalyaMerkezi.com" ?> AntalyaMerkezi.com" /> " ?>" ?>" /> " ?>" ?>"/>

Bugün |


1..

Bu Hafta |


1..

Bu Ay


1..

Yasaklanan kitap yıllar sonra yayında

Yasaklanan kitap yıllar sonra yayında
yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle
 

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eklenme Tarihi : 2017-11-13 - 22:30 - Bu haberi 252 kişi okudu.


"Bozkurt" Mustafa Kemal'in verdiği cevap ve düzeltmelerle birlikte ilk kez yayımlandı...

Atatürk'ün sağlığında yayımlanan ilk Atatürk biyografisi olan "Bozkurt" Mustafa Kemal'in verdiği cevap ve düzeltmelerle birlikte ilk kez Kaynak Yayınları tarafından yayımlandı.

H. C. Armstrong tarafından 1932'de yazılan kitap içeride ve dışarıda büyük yankılar uyandırmış, uzun süre Türkiye'ye sokulması yasaklanmıştır. Atatürk, Armstrong'un kitabına hemen yayımlandığı yıl, sıcağı sıcağına cevap vermiş, Necmettin Sadak'a dikte ettirdiği düzeltmeleri Akşam gazetesinde yayımlanmıştı.

Atatürk'ün cevapları daha sonra Sadi Borak tarafından derlenmiş ve 1955 yılında Armstrong'dan Bozkurt Mustafa Kemal ve İftiralara Cevap adıyla basılmıştı.

Kitabın bu yeni çevirisinde de Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret amacı güden kısımlar çıkartılırken, kitabı çeviren Gül Çağalı Güven yazdığı önsözde "eksikliği pek bir boşluk yaratmasa da çıkarılarak yerleri boş bırakılan kelimeler -toplamı bir paragrafı bulmamakla birlikte- için okuyucudan anlayış bekliyorum" diyor.

Harold Courtenay Armstrong (1892-1943), Birleşik Krallık ordusunda Yüzbaşı rütbesiyle Osmanlı İmparatorluğu'na karşı savaşıp 1916'da Kut'ül Ammare Kuşatması sonunda Türklere esir düştü. Savaş esiriyken kaçma teşebbüsü ve yakalandıktan sonra Enver Paşa'ya hakaret etmesi nedeniyle hücreye atıldı. Savaş sona ermeden önce Türkiye'den kaçmayı başardı.

İngiltereye dönen Armstrong hükümetinin çeşitli resmi görevlerinde bulundu. Resmi görevle geldiği Türkiye'de uzun yıllar kaldı ve Atatürk'le yakın diyaloglarda bulundu ve "Bozkurt"u bu sayede kaleme aldı.

Kaynak: AntalyaMerkezi.com Google

Ziyaretçi Yorumları

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş.
yorum ekle
İsminiz
:
E-Mailiniz
:
Yorumunuz ()
:
Güvenlik kodu
:
43612
Güvenlik kodu giriniz
: