-haftanin-konuk-yazari-antalya-milletvekili-niyazi-kefi-kara-yazdi.html"?>-haftanin-konuk-yazari-antalya-milletvekili-niyazi-kefi-kara-yazdi.html"?>-haftanin-konuk-yazari-antalya-milletvekili-niyazi-kefi-kara-yazdi.html" /> AntalyaMerkezi.com" ?> AntalyaMerkezi.com" ?> AntalyaMerkezi.com" /> " ?>" ?>" /> " ?>" ?>"/>

Haftanın Konuk Yazarı Antalya Milletvekili Niyazi Kefi Kara yazdı

Haftanın Konuk Yazarı Antalya Milletvekili Niyazi Kefi Kara yazdı
yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle
 

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eklenme Tarihi : 2017-12-02 - 10:19 - Bu haberi 889 kişi okudu.


GAZİLER’DE EMEK VE ADALET MÜCADELESİ

AKP’nin yeşile olan düşkünlüğü herkesin malumu.
Ama yanlış anlaşılmasın. Doğanın, tarım alanlarının, ağaçların yeşilinden bahsetmiyoruz.
Doların yeşilinden bahsediyoruz.
Son günlerde Paradise Papers (Cennet Belgeleri) ile Başbakanın çocuklarının vergi cennetlerindeki off-shore hesapları ortaya çıkmışken Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı Man Adası’nda dönen para ticareti “tamamen duygusal” olan yeşil düşkünlüğünü bir kez daha kamuoyunun önüne serildi.
Bu arada hatırlatmakta fayda var, yola bir tane alyans ile çıkanların bugün aile bireyleri ve yakın dostları üzerinden sahip olduğu servetin kamuoyundan kaçırılmasına ve unutturulması çabalarına fırsat vermeyeceğiz.
Çünkü vatandaşın cebinden ekmeğini, elinden emeğini alan bir ekonomi politikasının halkımızı vergilere boğarken kendilerini vergilerden kaçırıyor olması bir ticari işlem değil, alenen yetimin hakkının yetimden kaçırılmasıdır.
Türkiye’de özellikle son 15 yılda yeşilin yok edildiğine, tarım alanlarına savaş açılarak hem ülke tarımının bitirildiğine hem de çiftçilerimizin elinden ekmeklerinin, emeklerinin alındığına çok şahit olduk. Ama bugün seçim bölgem Antalya’dan bir örnekten bahsedeceğim.
Gaziler Mahallesi..
Kepez ilçesi sınırları içerisinde, Düden Şelalesi’nin hemen yanında yer alan bir mahalle.
Kent merkezine 15 km uzaklıkta.
Yerin altından 15 km derinlikte suya ulaşılabilen 550 dekar alanda kurulu yıllık üretimin fazla olduğu, yetiştirilen ürünlerin ihraç edildiği, bir nevi Antalya’nın da meyve sebze depolarından birinin olduğu bir bölge..
2015 yılından beri, bahsedilen alanın sanayi sitesi yapılması ile konuşulan, mahalle sakinlerinin direndiği bir alan Gaziler Mahallesi.
Hazine ve 2B arazisi olan bölgede hak sahiplerinin zamanında satın aldığı alanlar hak sahiplerinden geri alınmak isteniyor.
İşlenebilirse birinci sınıf bir tarım arazisi olabilecek bölge yeşile, tarıma, doğaya savaş açmış bir zihniyetin sanayi sitesi olarak kullanılmak isteniyor.
Yaklaşık 20 yıldır bölgede tarımsal üretim yapan mahalle sakinleri zamanında hak sahipliği nedeniyle satın aldıkları alanlarda işgalci konumunda.
25 Mayıs 2016 tarihinde bir soru önergesi ile TBMM’ye taşıdığım bu konu hakkında Sayın Başbakan’a şu soruları yöneltmiştim:
“1) 6292 sayılı kanuna göre 2B olarak kabul edilen satışa konu alanın satışı hangi tarihte başlamıştır? Bu alanların ne kadarının satışı gerçekleştirilmiş ve bugüne kadar yapılmış olan ödeme miktarı ne kadardır?
2) 6292 sayılı kanuna göre 2B olarak kabul edilen arazilerin satışında sakınca var ise bu satışlara niçin başlanmıştır? Söz konusu satışların devamına engel teşkil eden kanun maddesi nedir? Satış hangi makam tarafından iptal edilmiştir? Mahalle sakinlerinin iptal kararına kadar yaptıkları ödemeler iade edilmiş midir?
3) Burada yapımı devam eden sanayi sitesi için gerekli olan alan kaç dönümdür? Sanayi sitesi için planlanan alana 270 dönüm daha ekleneceğine dair iddialar doğru mudur? Bu iddialar doğru ise kaç kişinin hak sahipliği bu gerekçe ile düşürülecektir?
4) Mahalle sakinlerinin satın aldıkları arazilerde devam ettikleri tarım faaliyetleri ve elde ettikleri ürünlerden, iptal kararı sonrası oluşan ve oluşabilecek zarar hesaplanmış mıdır? Bu zararın karşılanması için yetkili makamların aldığı önlemler nelerdir? Buna ilişkin olarak ilgililere ödenmesi düşünülen tazminat ne kadardır?
5) Gaziler Mahallesi sakinlerinin bu iptale ve sanayi sitesine karşı yaptıkları eylemlerde jandarmanın eylemcilerin üzerine ateş açtığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise, güvenlik görevlileri hakkında herhangi bir yasal işlem uygulanmış mıdır?
6) Mahalle sakinlerine inşaatı yüklenen firmanın yetkilileri tarafından tehdit, darp ve silah kullanılarak yıldırma politikası izledikleri iddiaları doğru mudur? Bu konuda Güvenlik birimlerine ulaşan herhangi bir ihbar ya da başvuru var mıdır? Var ise, yapılan idari işlemler nelerdir?”
Önergeme 29 Eylül 2016 Maliye Bakanının imzası ile gelen yanıtta özetle;
“Gaziler Mahallesinde 21 adet taşınmazın satış işlemleri bu taşınmazların 2B niteliğinde olup olmadıklarına ilişkin olarak açılan dava sebebiyle, 4. Asliye Hukuk Mahkemesinin 5 Ekim 2015 tarihli ve 2014/340 Esas sayılı yazısına istinaden ihtiyati tedbir şerhi konulması nedeniyle durdurulduğu,
Bölgede 15 adet taşınmazın küçük sanayi sitesi alanı olarak kullanılmak üzere satışı gerçekleştirilmiş olup ancak daha sonra bu amaçla satışı talep edilen 18 adet taşınmazdan 16 âdetinin de 4. Asliye Hukuk Mahkemesinin aynı esas numaralı yazısına istinaden ihtiyati tedbir konulmuş olması sebebiyle satışının durdurulduğu,”
Belirtilmiştir.
Peki, bu süreçte sanayi sitesi oluşturma çalışmaları devam etti mi?
Yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen, şaşırmayacağınız üzere sanayi sitesi çalışmaları tüm hızıyla devam etti bölgede.
Üstelik mahkemenin bu süreçte istediği bilirkişi raporlarında Gaziler Mahallesindeki söz konusu alanın 1. Derece Tarım Alanı olduğunun açıkça belirtilmiş olmasına rağmen.
Mahalle sakinleri emeğinin, ekmeğinin, çocuklarının geleceğinin peşinde.
Bununla beraber bölgede yapılan tarım hem Antalya hem de ihracat ile Türkiye ekonomisi açısından son derece önemli.
Ancak rant ve beton hırsı her yerde olduğu gibi Gaziler’i de vuruyor.
Bölge sakinleri sürdürdükleri hukuk mücadelesinde 20 Aralık gününü bekliyor.
20 Aralık’ta Mahkemenin kararını açıklaması bekleniyor.
Verdikleri emek ve ekmek mücadelesini 2 yıldır sürdükleri hukuk mücadelesinden çıkacak “Adalet” ile taçlandıracaklarını umuyoruz.
Çünkü girişilen her haklı mücadele mutlaka bir gün zaferle sonuçlanır.

Kaynak: AntalyaMerkezi.com Google

Ziyaretçi Yorumları

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş.
yorum ekle
İsminiz
:
E-Mailiniz
:
Yorumunuz ()
:
Güvenlik kodu
:
04757
Güvenlik kodu giriniz
: