-.html"?>-.html"?>-.html" /> AntalyaMerkezi.com" ?> AntalyaMerkezi.com" ?> AntalyaMerkezi.com" /> " ?>" ?>" /> " ?>" ?>"/>

Kargalar ötmeye baslayinca bülbüller susar.
(MEVLANA)
Osman DELİKKULAK

E-Posta:
o.delikkulak@antalyamerkezi.com

YENİ YILDA DİLEK VE UMUTLAR

Merhaba değerli dostlar ; Yeni yıla başlarken insanlar genellikle , geçen yılda yaşanmış olunan tüm olumsuzlukların bir daha yaşanmamasını , gelecek yılda ise hep iyilik ve güzellikler yaşanmasını dilerler ve benzer dileklerle birbirlerinin yeni yıllarını kutlarlar.Bu tür dilek ve temennilerin kimseye zararı yoktur. İnsanlar yeni yıl kutlama bahanesi ile birbirleri ile iletişim kurar ve yakınlaşırlar.Fakat yeni yıl geldi diye geçmiş yıldaki kötülüklerin hiç biri ,dünyanın hiç bir yerinde yok olmaz.
Bilmeliyiz ki , insanlık var olduğu müddetçe iyilerle kötüler hep savaşacak. İyilik ve kötülük de hep var olacak. İnsanların büyük bir çoğunluğu güç için ,başka insanları istedikleri gibi yönetebilmek ve egolarını tatmin edebilmek için kendileri dışındakileri zayıf düşürerek ,kullanıp sömürerek başkalarının özgürlüklerini kısıtlama, yaşama haklarını ellerinden alma pahasına her bencilliği yaparlar.
Dünyanın daha yaşanabilir, huzurlu, güven içinde bir yer olabilmesi için yapılması gereken çok şey var. Ama asıl mesele dünyada olan tüm kötülüklerde aslında insanlığın tamamamına yakınının sorumluluklarını yerine getirmeyerek, sessiz kalarak, mücadele etmeyerek bir şekilde ortak olmasıdır. Demem o ki ,insanların büyük çoğunluğu izin vermedikçe azınlıkta olan kötü insanlar çoğunlukta olan iyi insanlara rahat bir şekilde zarar veremezler. Cehalet dünyada yenilmesi gereken en büyük sorunlardan biridir ve bütün sorunların da en önemli nedenlerinden biridir.
Bilen, farkındalığı olan insanlar sorumluluk duygusu ile diğer insanları bilinçlendirmeye ve eğitmeye çalıştıkça cahil ve kurnaz birçok insan , her türlü sorunu ile bir uyuşturucunun etkisinde imiş gibi kendini mutlu hissedebilmekte ve kendisine aslında daha güzel ,adil, güvenli ,huzurlu bir dünyanın olabileceğini söyleyenlere de aldırmayıp kızabilmektedir.
İşin kötüsü ise başkaları için fedakarlıkta bulunan, kendinden ödünler veren iyi niyetli birçok insan en büyük zarar ve kötülüğü de, iyiliklerini istedikleri kişilerden görürler.
" Dünya nasıl daha yaşanılası bir hale gelebilir ?"Sorusunun kitaplar dolusu yanıtları olabilir.Ezilen ve sömürülen insanlar, Dünya nın heryerİndeki, az sayıda ama gücü ele geçirmek için herşeyi yapabilen hırslı insanlarla mücadele etmek yerine, kısa vadeli çıkarlar için işbirliği içinde hatta hizmetlerinde olabilmektedirler. Kendi çok daha öneml ve değerli hakları yerine, çok azına torunlarınn geleceğini feda edebilmektedirler.Başka türlüsünü dile getirene de düşman olabilmektedir.
Dünyayı yönetmek ve insanlığın tüm değerlerine bencilce sahip olmak isteyen bir avuç insan, etnik ayrımcılık, mezhepçilik, cehalet, yoksulluk ve yoksunlukları kullanarak her türlü acılara neden olabilmektedir. Açlık değil , aç gözlülük en büyük sorundur günümüz dünyasında. Aç gözlülüğü yenebilirse insanlık, açlığı da yener.
Cehaletten kurtulmak isterse insanlar bir şekilde kurtulurlar. Uyuyan bir insanı kolayca uyandırabilirsiniz ama uyuyor gibi yapan ve sorunlarla mücadele etmektense görmemeyi tercih eden insanların ezici çoğunlukta olduğu bir dünyada duyarlı azınlığın işi çok zordur.
Kısa insan yaşamında mutlu anlar, doğal olarak zaten çok az iken her şeyi daha zorlaştırmak hastalıklı bir durumdur ve psikiyatrislere, psikologlara, sosyologlara, sosyal antropologlara, tarihcilere ve iyi niyetli politika üreticilerine ve yöneticilere çok iş düşmektedir. En büyük sorun iyilerin, kendi güçlerinin farkında olmamaları ve nasıl yapacaklarını bilememeleri, örgütlü olmamaları ,edilgen olmaları, ninnilerin! ve uyuşturucuların! etkisinde olmalarıdır.
Tüm dünyada sevgi, saygı, adalet duygusu,hoşgörü yeterince yayılırsa, vermenin,paylaşmanın,affetmenin iyilik ve güzelliği yeterince anlaşılabilirse dünya daha huzurlu, güven içinde ve çok daha rahat yaşanılabilir bir yer olur.Bunun için de, önce her türlü iletişim sorunu çözülmeli, her türlü şiddet son bulmalı, özgürce tartışmalı, herkes bağırarak karşısındakini bastırmak yerine,duymalı ve anlamaya çalışmalı ,dünyadaki her şeyin aslında tüm insanlığın ortak değeri olduğunu unutmamalı ve bilinen" Bu dünya bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık" şeklindeki Kızılderili sözünü hep hatırlamalı.
Yeni yılda ülkemin güzel insanlarına ve tüm insanlara daha fazla huzur, daha fazla güzellikler ,daha fazla mutluluklar , çatışmasızlık. savaşsızlık, kavgasızlık, dostluklar, sevgi , saygı ,birlik ve beraberlik diliyorum. Hoşça kalın, dostça kalın.


2016-12-31 Bu Yazı 1096 kez okundu

Son Yazıları

YENİ YILDA DİLEK VE UMUTLAR
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI
BİR EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI DAHA BAŞLADI
DARBE KALKIŞMASININ KISA HİKAYESİ
19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI
1 MAYIS İŞCİ’NİN EMEKCİ’NİN BAYRAMI
23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI
TERÖR
AZİZ SANCAR’IN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
1 KASIM ÖNCESİ VE SONRASI SİYASİLERDEN BEKLENTİLER
Yorumlar