-.html"?>-.html"?>-.html" /> AntalyaMerkezi.com" ?> AntalyaMerkezi.com" ?> AntalyaMerkezi.com" /> " ?>" ?>" /> " ?>" ?>"/>

Öfke saklamaya gelmez, büsbütün içimize isler.
(MONTAIGNE)
Kahraman EROĞLU

E-Posta:
k.eroglu@antalyamerkezi.com

İZMİR KİRAZ İLÇESİNDE NELER OLUYOR

Her gün Fox tv de yayınlanan “Kaybolan çiçekler “ programına konuk olarak katılan bir anne; 14 yaşında zorla kaçırıldığını iddia ettiği kızını aramaya başlaması ile başlayan olaylar adı geçen köyde ve çevre köylerinde çocuk ihmal ve istismarı ile ilgili farklı gelişmeleri ve olayların yaşandığı gerçeğini canlı yayında anlattı. Kızını arayan annenin iddiasına göre kendi köylerinde ve çevre köylerinde bir yıl içerisinde yirmiye yakın yaşları 13.14.15, olan çocukların (kızların ) zorla kaçırıldığını ve yaşları evlenme çağına gelinceye kadar alıkonulduklarını daha sonra aileleri para karşılığında ikna edilerek evlendirildiklerini anlattı.
Kendi kızının bulunması için yola çıkan annenin haklı feryadına aynı köyden 14 yaşında yatılı okulda okuyan kızının okul çıkışı bir akrabası tarafından kaçırılması olayına tepki gösteren bir baba eklendi. Köylerindeki sorunları alışılagelmiş tabuları yıkmak için korkmadan dile getiren anneden cesaret alarak okuldan kaçırılan kızını arayan babanın da haklı isyanı üzerine olay kaybolan çiçekler programı sayesinde tüm ülkeye duyuruldu. Programa katılan anne ve babanın anlatımları üzerine program sunucusu İnci Ertuğrul köye giderek yaşanan olayları yerinde inceledi. İnci Ertuğrul’un canlı yayında anlattıklarından öğrendiğimiz kadarı ile köyde yaşanan olayların ve yapılan çocuk istismarı gerçeğinin çok önemli ve ileri boyutta olduğu olgusunu gözler önüne serdi. İnci Ertuğrul’un köydeki halkla yapmış olduğu görüşmelerden (çoğu kişilerin konuşmaktan kaçtıkları dışında) programa katılan kayıplarını arayan anne ve babanın anlattıklarının doğru olduğu kanısı uyandı. Anlatılanlara göre köyde kızların okuma oranı çok düşük. Kız çocukları yetişkinlerin yaptığı hayvancılık, tarla ve incir yetiştirme işlerinde çalıştırıldıklarını, köyde okumayan kız çocukları için sosyal ve kültürel ve eğitimsel faaliyetlerin olmadığını anlattılar. Kızlar çocukluğunu yaşayamadan aynı köyden veya civar ilçe ve köylerden gelen kişiler tarafından (kaçıran kişilerin çoğunlukla kaçırdıkları çocuklardan çok büyük oldukları söyleniliyor) kaçırılarak uzun süre (üç yıl, dört yıl) ailesinden habersiz gizli alıkonulduklarını, araya muhtar ve hatırlı kişileri koyarak belirli bir para karşılığında ikna edilerek evlendirmeye zorlandıklarını, ikna edilemezse yaşı doluncaya kadar çocukları bir yerlerde saklayarak ortaya çıkarmadıklarını evlenme yaşına gelince de kızın istemi ile nikâh yaptırtarak çocuktan gelin yaptıkları gerçeğini ortaya koydu.

Olayların basın aracılığı ile kamuoyuna duyulması üzerine aynı köyde bir süre elektrik kesintilerinin yaşandığı dolayısı ile tv izlenilmediği iddiaları üzerine ilgili kurum ve yetkililer aranması sonucu rastlantısal olarak aynı günlerde arıza olduğu söylendi. Çocukları kaybolan anne ve başka bir babanın canlı yayında anlattıkları köydeki gerçeklerin başka illerde ve köylerde de yaşandığı gelen ihbar, telefon ve yazılardan da anlaşıldı.
Kaybolan Çiçekler programı ile köyde yaşanan olaylar ülkemizde çocuktan gelin yapma, çocuk ihmal ve istismar olaylarının gün geçtikçe artmaya devam ettiği gerçeğini yaşattı. İlgili kurum ve kuruluşların çocukların korunması için eğitimsel, sosyal, kültürel çalışmalara ağırlık vermelerinin gerekliliği yanında yerel yönetimlere de sosyal belediyecilik anlamında büyük görevler düştüğünün altını çizmektedir.
“ Çocuklara kıymayın efendiler”

Kahraman EROĞLU
Sosyal Hizmet Uzmanı


2017-02-03 Bu Yazı 867 kez okundu

Son Yazıları

Amerika katil mi?
İZMİR KİRAZ İLÇESİNDE NELER OLUYOR
ÇOCUKLARA KIYMAYIN EFENDİLER
KARNE SENDROMU
Sosyal hizmet bölùmü öğrencileri kış kampında
Engel(siz) olmayın
ÖLÜMLER ACIDIR KANATIR YÜREKLERİ
Temmuz Ayı
Engelli Çocuğu olan Ailelerin Sorunu
ÇOCUKLARA KIYMAYIN EFENDİLER”
Yorumlar