-.html"?>-.html"?>-.html" /> AntalyaMerkezi.com" ?> AntalyaMerkezi.com" ?> AntalyaMerkezi.com" /> " ?>" ?>" /> " ?>" ?>"/>

Bildigimizi zannetmemiz, ögrenmemizin en büyük düsmanidir.
(DR.C.BERNARD)
Salih KÜTÜKÇÜ

E-Posta:
salih_mng@hotmail.com

SAĞLIK TURİZMİ NEREYE GİDER ?..

Sağlık Turizmi Nereye Gider ?..


Türkiye, sağlık turizminde çıtayı yükseltti. Türkiye nin dünyada yükselen pazar konumunda olduğu medikal turizm, termal turizm ve ileri yaş engelli turizmi alanlarında hizmet kalitesi yükseltilerek rekabet gücünün artırılması sağlanacak. Buna göre Türkiye nin 10. Kalkınma Planında sağlık turizmindeki yeni hedefler şöyle sıralandı; Termal turizmde 100 bin yatak kapasitesi oluşturulacak ve 1.5 milyon yabancı turiste hizmet sunulması sağlanarak 3 milyar dolar gelir elde edilecek. Medikal turizmde Türkiye, dünyanın gidilecek ilk 5 noktası arasında olacak. 750 bin medikal yabancı hasta tedavi edilecek ve bu sayede 5.6 milyar dolar gelir elde edilecek. İleri yaş-engelli turizminde ise 10 bin yatak kapasitesi oluşturulacak ve ileri yaş turizmiyle 150 bin yabancı turistin Türkiye yi ziyaret etmesi sağlanarak 750 milyon dolar gelir elde edilecek.


Yine hayallerle dolu böyle bir gazete yazısı okuyunca bu yazıyı yazmak elzem oldu. Sağlık Turizmin de 10 milyar dolar hayal edenler, Özel Hastaneler merkezli planlar yapmakta ve sadece Özel hastanelerin bu işlerden para kazanacağı planları üzerinden hayallerine devam etmekteler..


Ülkemizde Turizme az buçuk bulaşan herkes bu konu da çok şey bildiğini iddia eder ama hiç kimse ciddi anlamda bir tahlil yapamaz ve sonuç çıkaramaz. Bu işi herkes hasta getirme ve onu tedavi etmek ve parasını almak olarak görür ancak; kendi hatalarını asla göremezler..


Sağlık Turizmin de yapılan yanlışlar:


1- Gereksiz yere işlem ve hastane yatışları


2- Çok yüksek çıkan hastane faturaları gelmesi nedeniyle, ülkemizdeki sağlık sistemine olan güven konusunda Avrupa ve Rusya daki devlet ve özel sigorta şirketlerinde tereddüt oluşmuş durumdadır.


Bu nedenle Sağlık Turizminin başlayabilmesi için muhataplarımız, sağlık turizmde Türkiye ye güveninin kazanılması olmazsa olmaz şarttır. Bizim kendimize sormamız gereken ilk sor şu olmalıdır Biz nasıl bir GÜVEN vermeliyiz ki: Sağlık Turizminde istenilen seviye ulaşabilelim?!


Bence bu kafalarla ve bu anlayışla sadece söylenilen rakamları biz hayal ederek, birbirimizle aynı konuları konuşmaya devam ederiz.


Herkes şapkasını önüne koyacak ve önce "ahlaklı ticaret" yaparak; biz Sağlık Turizmini nasıl geliştirebilirizi sormalı. Ayrıca bu konuda Özel Sağlık kuruluşları iki kez düşünmelidir !.


 


Salih KÜTÜKÇÜ


 


2013-07-22 Bu Yazı 1856 kez okundu

Son Yazıları

Kılıçdaroğlu: Hiçbir şeyden çekmedi örgütünden çektiği kadar
Bir Atatürk Çocuğunun portresi.
Sağlık Turizmi Nereye Gider ?..
Yorumlar


New Zade 2013-07-24
Huzur ve mutluluk...
Sağlıklı bir uzun yaşam için en önemli şey insanların kendilerini değerli üretken mutlu ve sağlıklı olmaları için yaşam biçimleri sunmaktır... Hastalıkların önlenmesi için yaşam gücüne sahip olan bireyler oluşturmakta genç kalan beyinlerin ekonomiye katkılarıyla olur... Hastane değil huzur kentleri lazım. Tedavi işin en son aşaması bence... Huzur ve mutluluk huzurlu ortamlarla elde edilir .. Güzel bir düşünce ama bu konuda genç nüfusa fırsat verilmeli... Hizmet konusu çok ince bir kurguyla organize edilmeli...
Kolaylıklar dilerim.


hasan 2013-07-24
turizm
Gercekten cok onemli bir konu bu.bende bir turizmci olarak rahatsiz oldugum ve kandirildigimiz bir durum bu.bence turizm bakanliginin yapmasi gereken denetlemesi gereken cok sey var.mesala rehberlerin aldiklari hanut yani komisyon bu rehberlerin ul ulkemize gelen turistlerin turist degilde ya da misafir degilde bir musteri gibi bakmasina sesebep oluyor.bir baska konu ise ulkemize gel gelen misafirlerin bir saglik problemi oldugunda alinan ucretler akla hayale sigmaz.ve turizm ajentalari herzaman ozel hastanelerle anlasmalidir ve aldiklari hanut yanyani komisyon dil ucuklatiyor.maelesef bizler ulkemize gelen turistleri bir misafir olarak degil bir musteri olarak karsiliyoruz.salih kutukcuye boyle bir konuya degindiginden dolayi tesekkurlerimi sunarim.

fatih 2013-07-24
Kesinlikle katılıyorum
Salih bey güzel bir konuya değinmişsiniz sağlık turizminde ülkemizin görmezden geldiği çok şey var eksiklikler var bu eksikliklerin giderilmesi en büyük temennimiz