-.html"?>-.html"?>-.html" /> AntalyaMerkezi.com" ?> AntalyaMerkezi.com" ?> AntalyaMerkezi.com" /> " ?>" ?>" /> " ?>" ?>"/>

Rüyanizin gerçeklesmesini istiyorsaniz, öncelikle uykudan uyanmaniz gerekir.
(ANDRE SIEGTRIED)
Ahmet SARI

E-Posta:
ahmetsari@antalyamerkezi.com

İSMET İNÖNÜNÜN SAMSUN RAPORU.

İSMET İNÖNÜ NÜN SAMSUN RAPORU


Yerel seçimler yaklaştıkça aday adayları ilginç görüş ve projeleri ile kamuoyunu ve partilerinin karar odaklarını etkileme çabalarını yoğunlaştırmaya başladılar. Canik Belediye başkanı da Büyükşehir Belediye başkanlığı için henüz aday adaylığını açıklamasa da, aylardır yürüttüğü çalışmalardan çok istekli olduğu anlaşılıyor. Samsun un geleceğine ilişkin görüş, öneri ve düşüncelerini basın ve kamuoyu ile paylaşmayı sürdürüyor.
Sayın Başkan Genç: "Tarih boyunca Karadeniz Ticareti ve Canik" adlı kitabının tanıtım toplantısında Samsun un kalkınmasının, "Milli Şef Zihniyeti" tarafından planlı bir şekilde engellendiğini öne sürüyor. Kendince CHP ve İnönü nün 1930 yılında yapılan yerel seçimlerinde , Samsun Belediye Başkanlığını Serbest Fırkanın kazanmış olmasının cezalandırma nedeni olduğu kanısına varıyor.
Görüşleri , önerileri ve projeleri ile ilgili bir değerlendirme yapmayı biryana bırakıyorum. Üzerinde durmak istediğim Atatürk ve İnönü dönemine göndermede bulunmayı, bir siyaset yapma anlayışı bir gelenek haline getirmiş olmalarıdır.
Amaçları her zaman olduğu gibi Cumhuriyetin kurucularına ve devrimlere karşı duruşlarını ortaya koymaya yöneliktir.Gidene vurmaktır.
Devlet adamlığı ve devlet yönetimi anlayışının belleklerine yerleşmesine yardımcı olacağı düşüncesi ile İsmet İnönü nün Başbakan iken, 1935 yılında hazırladığı ve İstanbul Başvekalet matbaasında basılan Samsun raporundan bazı alıntıları paylaşmak istiyorum.
"Bütün seyahatimde en iyi şey olarak, belki bütün Türkiye de bir bakımdan birincidir. Samsun Hususi İdare Bütçesini gördüm.500 küsür bin lira tahmin olunan varidat, kırk küsür bin lira fazlası ile tahsil olunmuş. Belediye bütçesi de böyle.
Tahsilat tahminden fazla.Samsun un suyu, elektriği halledilmiş; belediye borçlarını yeni bir genel anlaşmaya bağlamak yolundadır. Emlak Bankasından mümkün olan bir kolaylık istiyorlar. Faizi mürekkepten sarfınazar gibi.Samsun şehri bundan sonra gelişme ve düzenlik yolundadır.Eski dert, yani geçimsizlik hala var gibi.
Domuz, frengi sıtma dertleri var.Çarşamba da frengi mücadelesi tamamen muvaffak olmuş.Fakat Terme , Bafra mücadele istiyor. Hususi idareden de yardım etmelerini istedim.
Sıtma mücadelesi faaldir. Ancak iş Çarşamba da bataklık kurutmaya, pirinçliklerin fenni olmasına dayanmış. Çarşamba bataklıklarının kurutulması planı hazır. Çok az para istiyor. 260.600 lira. Bunu acele yapmak lazım.
Bafra projesi henüz hazır değildir.
Samsun da yol işleri de ümit verici bir haldedir. Trabzon daki genç mühendisten sonra burada ciddi ilk mühendis gördüm. Bütün gezide baş mühendis olarak da yalnız Gümüşhane de Kramer i buldum.
En fena defterdar Muş ta. En iyisi Samsun dadır. Samsun un mali dertleri aynı: Henüz muhacirler tapularını almamışlar. Metruk arazinin taksimi, yüksek kıymet taktiri gibi.
Samsunda Terme fenadır. Yolsuz , sıtmalı, frengili . Termeliler çok sızlandılar. Bir de dağ kazaları. Önümüzdeki kış hayvan yeminden korkuyorlar. Turhal küspelerini şimdiden muhtelif istasyonlara taşımağa çalışılmalıdır. Ladikliler adliye eksiğinin tamamlanmasını istiyorlar. Samsun sahil yolunun bitirilmesi.
Vezirköprü de, Kızılırmak Köprüsü başlıca muvasala meseleleridir.
(.....) Samsun Çarşamba bataklığının kurutulması 936 işlerimizdendir.
(.....) Vaziyet az zamanda toparlayacağımıza, düşünülen tedbirleri tatbik edebileceğimize inanıyorum.
Asırlık eksiklikleri düzeltmeğe çalışmakla müteselli olabiliriz. "
Bundan seksen yıl önce en küçük detaylarına kadar Samsun un sorunlarını irdelemeye , çözüm bulmaya çalışan İsmet İNÖNÜ nün bu raporundan ders alacaklarını umarım.
Sözü saygı ile andığımız Uğur Mumcu nun şu sözü ile bağlayalım. " Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz"


Ahmet SARI


2013-11-14 Bu Yazı 2910 kez okundu

Son Yazıları

İsmet İnönünün Samsun raporu.
Yorumlar


muzaffersanal 2013-11-17
Ibretlik
Yoruma ne hacet.Bazi ozlu kelimeler bugun hatirlanmasada,Turkce okuma yazmayi bilen herkesin,anliyabilecegi ve ibret almasi (bilhassa siyasetcilerin) gereken bir rapor.Once dogru teshis,sonra dogru tedbir ve tedavi.