-.html"?>-.html"?>-.html" /> AntalyaMerkezi.com" ?> AntalyaMerkezi.com" ?> AntalyaMerkezi.com" /> " ?>" ?>" /> " ?>" ?>"/>

Iyi olmak kolaydir, zor olan adil olmaktir.
(VICTOR HUGO)
Ersin ÖZDEMİR

E-Posta:
e.ozdemir@antalyamerkezi.com

MOTİVASYONUN ÖNEMİ VE BAŞARIYA ETKİSİ


İnsan! Dünyamızda kaynakların sınırlı olduğu düşünülecek olursa elimizdeki en zengin kaynağın insan gücü olduğunu görürüz. Başarılı, tüm bilgi ve becerisini ortaya koyarak birşeyler üretmenin hazzını yaşayan ve yaşatan insan üretimde en değerli kaynağımızdır. Örgütlerde bu tatmini ve başarıyı elde etmemizi sağlayacak yardımcı faktörlerin en önemlilerinden birisini de çalışanların motivasyonu oluşturmaktadır.
İçinde bulunduğumuz 21. Yüzyılda, özellikle sosyal, kültürel, teknolojik ve ekonomik alanlarda çok yoğun, çok hızlı bir değişim ve gelişme yaşanmakta; bu nedenlerden dolayı, küresel bilgi çağı da denmektedir. Yaşanan bu değişim ve gelişmelerden ötürü, eğer işletmeler çağa ayak uydurmak ve başarılı olmak istiyorlarsa, en önemli kaynakları olan insana, dolayısıyla onun ihtiyaç ve beklentilerine önem vermek zorundadırlar. çünkü yaşanan bu değişme ve gelişmelerin temelinde insan unsuru bulunmaktadır.
İşletmedeki bir makina, bir cihaz bozulduğu zaman en kısa sürede yetkili servisler çağırılarak arızanın nedeni bulunmakta ve aracın yeniden çalışması için gereken tüm imkanlar seferber edilmektedir. Ne yazık ki bir makinaya verilen bu denli önemin bu makinayı çalıştıran ya da bakımını yapan kişilere yeterince verilmediğini düşünüyorum. Gereksinimleri karşılanmamış bu kişilerin de çalışmadaki verimi düşmekte, sonuçta hem bu insanlar hem de işletmeler kaybetmektedir. çünkü ihtiyaçlar insanda bir gerilime neden olur:, oluşan gerilim de kişide istekler uyandırır. Ve istekler zamanla harekete, eyleme dönüşür. Bunun sonucunda da bir ürün, bir iş oluşur. İşte ihtiyaç-gerilim- istek-eylem-ürün zincirini işletmeler çok iyi tanımalı ve bu zinciri hem çalışanlar hem de işletme yararına kullanma yollarını aramalıdır. En önemli yol da çalışanların güdülenmesi yani motivasyonudur. çünkü her bilinçli davranışın gerisinde güdüleme yatmaktadır.


2014-08-07 Bu Yazı 2614 kez okundu

Son Yazıları

MOTİVASYONUN ÖNEMİ VE BAŞARIYA ETKİSİ
Ego Esaretinde Yaşamak Ne Kadar Doğru ?
Turizmde Globalleşme Adına Mucizemizin Farkında Olmak | Ersin ES
Yorumlar


İdil Ersönmez Filiz 2014-10-18
Tebrik
Ersin bey yazınızı okudum.Çok beğendim.İşçi sağlığnın ve güvenliğinin son derece geri plana atıldığı bir ülkedeyiz.Maalesef.Umarım sizin gibi duyarlı insanların sayesinde çalışan sağlığı,güvenliği daha önemsenir hale gelir.tekrar tebrikler böyle bir duyarlılıkta bulunduğunuz için...